Tygodniowy przegląd rynku Human Legal Services - 23.02

         

Polski i światowy rynek pracy nadal boryka się z wieloma problemami spowodowanymi pandemią COVID-19. Tymczasem zmienił się największy partner handlowy Unii Europejskiej, a Polska może pochwalić się jednym z najmniejszych wskaźników zagrożenia ubóstwem wśród cudzoziemców. Zapraszamy na tygodniowy przegląd rynku i życzymy miłej lektury. 

Spadek zatrudnienia w styczniu. Pierwsza taka sytuacja od 2004 roku 

Według najnowszych danych przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny między grudniem a styczniem w Polsce ubyło 14,9 tysiąca pracowników. To pierwszy spadek w tym konkretnym miesiącu od 2004 roku. 

Tendencja spadkowa z roku na rok w dobie pandemii nie jest niczym dziwnym. Zastanawiające jest jednak to, że liczba pracowników zmniejszyła się na początku roku. Dla porównania 12 miesięcy temu w naszym kraju zatrudnienie wzrosło o 44,9 tysiąca. 

W średnich i dużych firmach (powyżej 9 pracowników) wzrosło natomiast średnie wynagrodzenie. Wyniosło ono 5536,80 zł brutto - oznacza to wzrost na poziomie +4,8%. Należy jednak pamiętać, że jest to wynik obejmujący grupę zatrudnionych mniejszą o 2 %, co niewątpliwie wpłynęło na ten wynik. 

 

 

W styczniu pojawiło się o 24% mniej ofert pracy niż rok temu 

PAP podaje kolejną niepokojącą informację, tym razem dotyczącą liczby ofert pracy, jakie pojawiły się w styczniu 2021 roku. We wspomnianym miesiącu przedstawiono o wiele mniej ofert pracy niż miało to miejsce rok temu. Spadek wynosi aż 24%. 

Jest to oczywiście kolejny skutek zmian wywołanych przez wybuch pandemii COVID-19. W kulminacyjnym momencie pierwszego lockdownu, czyli w kwietniu 2020 roku firmy rezygnowały ze swoich planów rekrutacyjnych do tego stopnia, że liczba ofert rok do roku spadła o połowę. 

Największy spadek, bo aż o 52%, w styczniu 2021 roku zanotował Poznań. Najlepiej sytuacja wygląda natomiast w Szczecinie, gdzie w porównaniu do poprzedniego roku obserwujemy spadek na poziomie 4%. 

Według badań w największych miastach w Polsce na 1000 osób przypada zaledwie 7,3 oferty pracy. Rok temu wynik ten wynosił 8,4 oferty. 

USA musiało ustąpić innemu gigantowi. Zmienił się największy partner handlowy UE

Według Eurostatu w 2020 roku zmienił się największy partner biznesowy Unii Europejskiej. Stany Zjednoczone, które do tej pory piastowały to miano, ustąpiły Chinom. 

Zmiana ta jest spowodowana silnemu zapotrzebowaniu Chin na towary europejskie oraz masowej wysyłce towarów medycznych z Chin do Europy. 

W 2020 roku poziom eksportu z Unii Europejskiej do Chin wzrósł o 2,2%, a import z w drugą stronę o 5,6%. W międzyczasie handel między UE a Stanami Zjednoczonymi zdążył osłabnąć na tyle, że doszło do zmiany na pierwszym miejscu rankingu największych partnerów handlowych. 

Chiny jako jedyny kraj na świecie w 2020 roku mogły pochwalić się wzrostem PKB - to z pewnością pomogło im wyprzedzić Stany Zjednoczone. Według ekspertów z serwisu Quartz, wysoki poziom handlu pomiędzy Chinami a UE powinien utrzymać się do połowy 2021 roku.

Unia Europejska będzie szukała innych dostawców niektórych towarów, aby zbytnio nie uzależniać się od współpracy handlowej z Chinami. 

 

 

Polska ma drugi najniższy wskaźnik zagrożenia ubóstwem wśród cudzoziemców

Europejski Urząd Statystyczny informuje o wskaźnikach zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym wśród cudzoziemców w danym kraju. Okazuje się, że w Polsce takie zagrożenie jest prawie najniższe - ustępujemy w tym tylko jednemu krajowi. 

Najniższy wskaźnik zagrożenia ubóstwem wśród cudzoziemców w wieku 20-64 lata jest w Czechach i wynosi 10%. Tymczasem w Polsce mamy do czynienia ze wskaźnikiem na poziomie 15%. Pod uwagę wzięto wszystkie kraje Unii Europejskiej, a ich średnia wynosi aż 45%. 

W porównaniu rok do roku nasz wskaźnik spadł o 3%, ale nasi południowi sąsiedzi z Czech zaliczyli spadek aż o 10% i tym samym wspięli się na pierwsze miejsce. 

- Polska pozytywnie wyróżnia się na tle pozostałych analizowanych krajów. Jesteśmy dla cudzoziemców krajem bezpiecznym, co w aktualnych warunkach ma podwójne znaczenie. Jeszcze jakiś czas temu to zarobki determinowały wybór danego kraju jako miejsca emigracji zarobkowej, teraz do głosu dochodzi też argument bezpieczeństwa - twierdzi Krzysztof Inglot.

- Cudzoziemcy chcą, by kraj, do którego jadą oferował legalne zatrudnienie, darmowy dostęp do opieki medycznej i dobrze radził sobie z pandemią. Dowodem na to jest m.in. rosnąca liczba ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców, których liczba pod koniec 2020 r. przekroczyła 720 tys - dodaje prezes Personnel Services. 

Największe zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym panuje w: Szwecji (57%), Grecji (57%), Francji (54%) i Hiszpanii (54.%). 


Żródło: PAP, GUS, Money.pl, Eurostat

0
Feed

Zostaw komentarz